Logo Gmina Radków

News

Nie samym chlebem człowiek żyje.

27.04.2015

Już po raz kolejny rozpisany został w formule otwartej XV Turniej Jednego Wiersza „O Laur Wespazjana Kochowskiego”. Tradycyjnie w dniu 18 kwietnia w gościnnych progach Zespołu Szkół w Szczekocinach spotkali się uczestnicy, osoby zainteresowane poezją i poeci biorący udział w tym cieszącym się dużym zainteresowaniem konkursie.

Uczestników jakby trochę mniej w stosunku do lat ubiegłych, lecz ważne jest to, że zostają ci najlepsi, sprawdzeni w wielu innych konkursach tacy, o których się mówi, że z niejednego pieca chleb jedli.

O wiele łatwiejsze zadanie w tymże konkursie mają poeci w przedziale klasowym I-III czy IV-VI, bo takim poetom, to mamusia czy tatuś pomoże napisać, a może nawet pani w szkole. Obradujące jury ma naprawdę ciężki orzech do zgryzienia, czytając takie wiersze.

W kategorii osoby dorosłe poziom nadesłanych wierszy był niezwykle wyrównany, w związku z czym trudno było wskazać ten najlepszy. Szkoda tylko, że z przyczyn niezależnych od organizatorów tego konkursu, nie mogła się ukazać antologia za okres 2011-2015 r. Wielu uczestników bardzo na to liczyło, bo jest to jedyna możliwość, by zapoznać się z wierszami nagradzanymi w tym konkursie.

Gminę Radków reprezentowali poeci nagradzani już w tym konkursie i w wielu innych.

Pani Teresa Ostrowska z Brześcia, która pisze urocze wiersze dla najmłodszych czytelników. I tak powstają książki dla dzieci bogato ilustrowane, choćby „Bajki z zagrody Babci i Dziadka”. Pytajcie o nią w naszej bibliotece, bo naprawdę warto.

Pan Zdzisław Purchała z Kossowa, poeta który nie da sobie w kaszę dmuchać, laureat wielu ogólnopolskich konkursów. Jednak tym razem gratulował sukcesu młodszemu koledze, Czesławowi Syrkowi z Kwiliny, któremu jury przyznało II nagrodę za wiersz „Ten moment”.

Pan Czesław to także członek zespołu „Kwiliniec”. Jest autorem wielu satyrycznych tekstów piosenek, które bawią i radują serca mieszkańców powiatu włoszczowskiego i nie tylko.

Dobrze się stało, że wiersz ten, zupełnie inny od tych, które znamy jako teksty piosenek, został nagrodzony. Tylko trochę szkoda, że nie jest to nagroda pierwsza, ale może za rok będzie lepiej, na co wszyscy bardzo liczymy.

 

Ten moment

 

Kiedy nadejdzie już ta chwila

Po której przyjdzie zamknąć oczy

Odejść jak żołnierz na cywila

Pożegnać ten świat tak uroczy

 

Wykonać rozkaz już ostatni

Przejść bez powrotu za tą bramę

Pozostawiając mundur w szatni

I służbę – moje życie … Amen

 

Być może stracę pewność siebie

I strach paniczny mną zawładnie

Że zamiast przebywania w niebie

W piekła otchłani będę na dnie

 

Wtedy zapytam , gdzie jest Bóg ?

Po co się spieszyć , przecież zdążę

Ile dobrego , zrobić bym mógł

Zanim w ciemnościach się pogrążę

 

Kiedy wypełni się mój czas

Chciałbym spokojnie odejść w dal

Na ten świat spojrzeć jeszcze raz

By mi niczego nie było żal

 

Życie to droga w jedną stronę

Ktoś decyduje , że się rodzimy

I nie masz wpływu na ten moment

W którym twój koniec – i odchodzisz

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.