Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 596

Jax na krańcach świętokrzyskiego

01.07.2019

O tym, jak stać się znanym pisarzem nie mając kilkunastu asystentów i obszernego konspektu na dysku, a także o losach Polaków w Kazachstanie i wielkich wydarzeniach historycznych, rozmawialiśmy z pisarką Joanną Jax 14.06.2019 r. Pomimo upału i przebytej drogi na krańce województwa świętokrzyskiego, autorka poczytnych, monumentalnych sag, wkroczyła do biblioteki z uśmiechem i bez oznak zmęczenia. Powitaliśmy ją entuzjastycznie, bowiem nasz klub jest niekwestionowanym fanem twórczości tej autorki .

Wyśmienite powieści z cyklu „Zemsta i przebaczenie”, „Dziedzictwo von Becków”, „Zanim nadejdzie jutro” oraz pozostałe książki Joanny Jax,  nieustannie krążą nie tylko wśród klubowiczów, ale także w dużym gronie czytelniczej społeczności. Ponadto jeden z ulubionych pisarzy autorki, Ken Follet, również zajmuje wysoką pozycję w hierarchii bestsellerów naszego Azylu. Było więc o czym rozmawiać.

Mieliśmy możliwość zapytać o sposób budowania powieści, książkowe inspiracje, plany wydawnicze. Chętnie dzieliliśmy się własną opinią na temat przeczytanych książek i swoich ulubionych, bądź znienawidzonych bohaterów. Staraliśmy się być aktywni i jak najwięcej wrażeń zapamiętać z tego wyjątkowego spotkania, które okazało się dla nas także pouczającą lekcją XX- wiecznej historii. Nie bez powodu Joanna Jax jest ceniona przez czytelników, którzy oprócz przyjemności czytania czerpią także wiedzę z literatury. Każdy szczegół życia społecznego opisywanej epoki jest na tyle dopracowany, że chciałoby się krzyknąć-tak właśnie było.

Pomimo świadomości, iż proces czytania to zanurzenie się w fikcyjnym świecie, głęboko odczuwamy emocje bohaterów. „Przesiąkamy klimatem” opisanych  wydarzeń, a ten krok po kroku budowany jest na bazie przełomowych wydarzeń historycznych, jak np. II wojna światowa przeżywana z perspektywy bohaterów z różnych narodowości i warstw społecznych. Razem z postaciami doświadczamy burzy emocji i dokonujemy trudnych wyborów, bo los nie dla wszystkich bywa łaskawy.  Po prostu „płyniemy” na fali zdarzeń zapominając o przysłowiowym „bożym świecie”… I o to właśnie, jak powiedział jeden z obecnych na spotkaniu czytelnik- „oskarżamy” autorkę. „Broniła się” dzielnie jak przystało na osobę, która dzierży władzę i w każdej chwili może zmienić bieg ludzkiego życia, choćby na papierze...

Goszcząc Joannę Jax poczuliśmy pragnienie, aby została u nas jak najdłużej.  Lokalni pisarze przynależący do klubu, chętnie obdarowali ją książkami-swoimi najlepszymi próbami literackiego rzemiosła na małą skalę. Ciekawym akcentem było przyznanie nagrody w postaci książki „Długa droga do domu”. Ufundowała ją biblioteka, natomiast autorka dokonała wylosowania szczęśliwego numerka, pod którym, jak się okazało, ukryła się zasłużona czytelniczka Teresa Szczesiak, która „zaraziła nas” miłością do książek Joanny Jax!

Twórczością pisarki zainteresowali się także czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Seceminie. Na spotkanie do Radkowa przybyła więc liczna grupa klubowiczek z sąsiedniej gminy na czele z panią kierownik Joanną Burzawą. Wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla talentu i warsztatu pisarskiego naszego wyjątkowego gościa, który potrafi łączyć wnikliwą obserwację świata ze szczegółową analizą źródeł historycznych. Nic dziwnego, że opowieść Joanny Jax o procesie tworzenia, zmaganiach z bohaterami, obiektywizmie w ukazywaniu faktów, pochłonęła nas tak samo silnie, jak pisane w tonie gawędziarskim książki, do których z pewnością będziemy wracać na niejednym klubowym spotkaniu.

 

Magdalena Kowalczyk, Dyskusyjny Klub Książki Azyl w Radkowie

 

 

Organizatorem spotkania była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki

 

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.