Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 592

Pszczoły w bibliotece

12.06.2019

Piątego czerwca w naszej bibliotece zaroiło się od pszczółek – i to dosłownie. Był to szczególny dzień, bowiem zawitały do nas dwie ważne osoby- pani Teresa Ostrowska, bajkopisarka oraz Krzysztof Krotla, pszczelarz. Autorka postanowiła spotkać się z dziećmi, aby przybliżyć im okoliczności powstania bajeczki p.t. „Pszczółki”, natomiast właściciel pasieki, żeby pokazać żywe pszczoły.

Tym razem pachnące drukarnią książki, przywiozły dwie sympatyczne panie –Katarzyna Standerska oraz Anna Adamczyk reprezentujące Fundację Centrum Edukacji dla Rozwoju. Organizacja ta jest wydawcą wspomnianej bajki oraz inicjatorem przedsięwzięcia „Ogród ludzi i pszczół”. Dzięki temu kolejna książka naszej lokalnej pisarki mogła szybko trafić do rąk dzieci z powiatu włoszczowskiego.

Na spotkanie autorskie przybyli uczniowie trzech klas Szkoły Podstawowej w Radkowie, tj. klasy pierwsze z wychowawcami Agatą Kocelą i Dorotą Figlarowicz oraz klasa druga z panią Mirką Zamożną. Wszyscy mali uczestnicy najpierw wysłuchali barwnej opowieści o życiu pożytecznych dla nas pszczółek, a następnie otrzymali bajki z dedykacją. Mogli także wziąć udział w rozwiązywaniu krzyżówki z hasłami dotyczącymi życia miododajnych owadów. Książki, poczęstunek oraz słodkie nagrody ufundowała Fundacja CEdR. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania, co świadczy o tym, że uważnie słuchały mini-wykładu autorki.

Warto dodać, że pisarka zdradziła dzieciom, iż ostatnia bajeczka powstała „na zamówienie” jej wnuków, ale jej napisanie poprzedziła ciężka praca badacza. „Babcia Teresa” na kilka miesięcy wcieliła się w rolę entomologa i korzystając z literatury, artykułów i rozmów z hodowcami pszczół, analizowała wszystkie procesy zachodzące w ulu. Zdobytą wiedzę przetworzyła w materię literacką, by w sposób przystępny dla dzieci przekazać im, jak bardzo pożytecznymi stworzeniami są małe pszczółki. Cenną treść merytoryczną wzbogaciły kolorowe ilustracje Grażyny Ostrowskiej-Wielgos, dzięki czemu cała bajka utrzymana w tonacji żółtopomarańczowej wygląda zachęcająco, niczym książka zanurzona w pysznym miodzie.

Druga część spotkania poświęcona była konkursom wiedzy o pszczołach. Przeprowadził je Krzysztof Krotla, właściciel Trutowiska „Dolina Białej Nidy”, linii hodowlanej car. Hetmanka. Najpierw opowiedział dzieciom czym się zajmuje na co dzień, a w dalszej kolejności doprecyzował niektóre zagadnienia omawiane wcześniej. Wszyscy mogli zobaczyć także z bliska ekspozytor z żywymi pszczołami. Następnie uczniowie odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego, dzięki czemu  do każdej klasy trafił słoik z pysznym miodem.         

Z kolei autorka bajki „Pszczółki” została okrzyknięta „królową”. Na głowę zamiast korony włożono jej pszczelarski kapelusz i uhonorowano ją słoikiem gęstej, słodkiej cieczy… Całe spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze. Mimo faktu, że kilka owadów wirowało nad głowami uczestników, nikt nie czuł strachu w obecności bezapelacyjnych fachowców!

Magdalena Kowalczyk

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.