Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 549

"W dniu Waszego święta"

22.02.2019

"Wymyśliły wesołe nutki piosenkę dla babci i dziadka...

po przedszkolu niosły sie dźwięki"

 

Nutki to oczywiście nasze radkowskie przedszkolaki, które wiele dni przygotowywały się do wyczekiwanego święta ukochanych seniorów. Nauka wierszy, piosenek, tekstów, tańca przychodziła dzieciom z radością i zaangażowaniem. Wreszcie nastał ten dzień. Parking zapełnił się samochodami. Pięknie i balowo ubrana sala. Ciekawe dekoracje, wystrojone dzieci. Stół zapraszający gości do częstowania się kawą, herbatą i słodkościami przygotowanymi przez uzdolnione mamy. Krzesła pełne uroczych gości: babć i dziadków, którzy z niecierpliwością oczekiwali na występy swoich pociech. Pomimo tremy "Nutki" przedstawiły szeroki i fascynujący program artystyczny. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki kręcące łzę szczęścia w niejednym oku babci i dziadka. Głośne brawa otrzymał kabaret przedszkolaków, który rozbawił zaszczytną publiczność. Przenieśliśmy dziadków w przeszłość przedstawiając baśń  "Jaś i Małgosia", gdzie przebrane dzieci wcieliły się w bajkowe postacie. Wnuczęta tańczyły w przebraniach za babcię i dziadka a oklasków przemiłych gości nie było końca. Występy uwieńczyła piosenka śpiewana przez dzieci "Żyje się raz". Tekst seniorzy mogą traktować jako przesłanie od dzieci , że: "żyje się raz spróbuj więc sam, jak najlepiej wykorzystać swój czas, a więc kochaj ile się da, bo żyje się raz". Przedszkolaki wręczyły babci i dziadkowi własnoręcznie przygotowaną i ozdobioną ramkę ze swoim zdjęciem i złożyły życzenia. Uściskom nie było końca. Wykonywano pamiątkowe zdjęcia. Dzieci spędziły wspaniały czas ze swoimi dziadkami.

 

Przedszkolne nutki

 

Świetnie sie bawimy

 

Święto dziadków obchodzone jest w wielu miejscach na świecie. Babcia i dziadek są honorowani, a wnuki składają im życzenia. Wielu z nas z pewnością ma w pamięci obraz dziadka siedzącego w fotelu z gazetą i babci o srebrnych włosach w koku i w okularach robiącej na drutach. Wiele się zmieniło, ale tradycyjny wizerunek babci i dziadka jest w naszej pamięci. Warto w tym miejscu przytoczyć ciekawostkę. W Polsce Święto Babci obchodzimy 21 stycznia a Święto Dziadka 22 stycznia. We Włoszech "La Festa dei nonni"- czyli Dzień Dziadków przypada 2 października. Data chyba nieprzypadkowa, bowiem tego dnia w Kościele Katolickim obchodzone jest święto "Świętych Aniołów Stróżów". W USA podobno pewna gospodyni o imieniu Marian dążyła do przekonania społeczeństwa, żeby jeden dzień w całości poświęcić osobom starszym. Tym sposobem chciała zwrócić uwagę ludzi na los osób starszych, które przebywają w domach opieki oraz na ich samotność. Japończycy na przykład święto dziadków i babć obchodzą 15 września jako "Dzień szacunku dla wieku". Osoby starsze darzone są wielkim szacunkiem. W Madrycie na głównej ulicy Gran Via de Majadahonda dziadkowie mają nawet swój pomnik.

 

Pomnik dziadków na głównej ulicy Gran Via de Majadahonda w Madrycie

 

Czynny udział naszych dzieci - "nutek" w obchodach tego święta jest dobrą lekcją dawania im świadomości, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom swojej rodziny.

 

Babcia z wnuczkami

 

Wyjątkowy dzień, niezapomniane chwile, morze wzruszeń. Uściski i radość.
Do zobaczenia...

Olga Huć

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.