Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 538

WIELCY CZYTELNICY

07.02.2019

„Aby istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy” twierdził  Walt Whitman, poeta i prozaik amerykański (1819-1892).  W pełni zgadzając się z tymi słowami, zadałam sobie pytanie, czy i w naszej społeczności są czytelnicy zasługujący na miano „wielkich”? Kilkanaście lat bibliotekarskiej pracy, pozwala na stwierdzenie, że pomimo lokalizacji książnicy w najmniejszej gminie naszego powiatu, dysponuje ona całkiem niezłą bazą czytelniczego kwiatu. Liczy ona grubo ponad 700 osób, aczkolwiek nie wszyscy są aktywnie wypożyczającymi, chociażby dlatego, że w okolicach Radkowa przebywają sezonowo.

O ile nie mamy problemu z docenianiem wielkich poetów, nawet jeśli są to regionalni twórcy, to już grupę odbiorców pisarskiego rzemiosła mało kto zauważa. Chociaż nasi czytelnicy stanowią około 30% ogółu ludności Gminy Radków, niewiele o nich wiemy, bowiem jest to środowisko rozproszone, niezintegrowane. Czytelniczą pasją pochłonięte są zarówno osoby wykształcone, jak i bez jakiegokolwiek wykształcenia, reprezentanci wszelkich zawodów, pełniący różne role społeczne, kobiety, mężczyźni, dzieci – „od malucha po seniora”.

Pierwszy raz postanowiłam więc nagrodzić osoby, które miały najlepsze wyniki w czytelnictwie, biorąc pod uwagę jedynie wypożyczenia z minionego roku.  Zwycięskie grono liczy 27 osób w wieku od 4 roku życia po 80. Rekordzistka wśród osób dorosłych przeczytała 138 książek, inni po kilkadziesiąt.

„Wielcy Czytelnicy” otrzymali dyplomy i nagrody oraz mieli przyjemność poznać się nawzajem przy „małej czarnej”.  30 stycznia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie integrujące miłośników książek. Data nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia bowiem swoje 9 urodziny obchodził Dyskusyjny Klub Książki Azyl działający przy naszej placówce. Klubowicze chętnie poznawali innych pasjonatów literatury częstując ich urodzinowym tortem w kształcie książki. Młodsi czytelnicy razem „buszowali” między regałami. Starsi wpadli w wir rozmów nie tylko o przeczytanych lekturach.

Mam nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczestników i będzie pierwszym krokiem do pełnej integracji. Przybyły na nie osoby niemal z każdej wioski w gminie. Zatem w licznych zakątkach naszej malowniczej krainy istnieje zalążek czytelniczego raju. Dziękujemy, że pielęgnujecie zwyczaj czerpania wiedzy i przyjemności z książek. Gratulujemy pięknej pasji. Udowodniliście, że nie warto jedynie w domowym zaciszu delektować się książką, ale trzeba spotykać się razem i mówić głośno: „Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji" (Maria Dąbrowska).Wielcy Czytelnicy wszystkich wiosek łączcie się! Czekam na Was w bibliotece.

Magdalena Kowalczyk, GBP Radków

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.