Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 496

Zadbajmy o własne środowisko

02.11.2018

W związku z powtarzającymi się coraz częściej przypadkami przepompowywania zagnitych ścieków ze zbiorników przydomowych do studzienek kanalizacji sanitarnej podejmowane będą różne działania mające na celu wyeliminowanie takich zdarzeń. Domyślać się można, że mieszkańcy którzy to czynią nie są świadomi konsekwencji jakie wywołują. To między innymi wydobywający się z całej kanalizacji i przepompowni intensywny, nieprzyjemny fetor, który dokucza wszystkim, a urządzenia zaprojektowane i wybudowane do odbierania świeżych ścieków ulegają zniszczeniu i częstym awariom.  Przeciwdziałając takim przypadkom tutejszy urząd będzie prowadził kontrole dotyczące gospodarki odpadami płynnymi w gospodarstwach, które nie podłączyły swoich domów do kanalizacji funkcjonującej w kilku największych sołectwach naszej gminy. Natomiast eksploatujący urządzenia wodociągowo – kanalizacyjne Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji wystosował ogłoszenie którego treść zamieszczamy poniżej, a także będzie realizował działania zabezpieczenia studni przyłączeniowych na posesjach na których są wybudowane, a nie podłączone do sieci domowej.

 

                                                                                                          /-/ Stanisław Herej

                                                                                                         Wójt Gminy Radków


Włoszczowa, dnia 30.10.2018 r.

O G ŁO S Z E N I E

Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. informuje, że będzie prowadził wzmożone kontrole zmierzające do ustalenia osób, które dokonują przepompowywania ścieków z przydomowych  szamb do sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Radków.

Każdy zrzut ścieków z szamba  wpływa bardzo niekorzystnie na pracę oczyszczalni ścieków, powoduje zakłócenia w jej technologii oraz awarie urządzeń oczyszczalni. Sieć kanalizacyjna i znajdujące się na niej przepompownie ścieków zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby przyjmować nieczystości sanitarne pochodzące z gospodarstw domowych. Jeżeli jednak wraz ze ściekami płyną także inne odpady, to wcześniej czy później powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych i spiętrzenie ścieków w kanałach, a jeżeli już dostaną się do przepompowni powodują awarię pomp, następstwem czego jest wylanie ścieków z przepompowni i spiętrzenie ścieków w kanałach.

Koszt usuwania awarii sieci czy wymiany pomp jest bardzo wysoki i docelowo znacząco wpływa na wzrost cen za odprowadzanie ścieków.

Ponadto wprowadzanie do kanalizacji zawartości szamb przyczynia się do wzrostu nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z sieci kanalizacyjnej.

Informujemy, że opróżnienie szamb do kanalizacji sanitarnej jest niedopuszczalne oraz niezgodne z prawem . Zgodnie z art. 28 ust.4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, kto wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych bez umowy podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny do 10 000 zł.

Informujemy również, że zgodnie z art. 5 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku     o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości ma obowiązek podłączenia swojej  nieruchomości do wybudowanej kanalizacji sanitarnej.

W związku z powyższym prosimy o:

  • zaprzestanie przepompowania ścieków z szamb do kanalizacji,
  • podłączenie nieruchomości do kanalizacji i zawarcie umowy na odprowadzanie ścieków z WZWiK Sp. z o.o. 
  • poinformowanie naszego Zakładu jeśli posiadacie Państwo wiedzę o nielegalnym zrzucaniu ścieków, tel. 41/39-43-680  (przekazane wiadomości są anonimowe).

 

  Prezes Zarządu

Ryszard Maciejczyk 

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.