Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 453

JAWOR W RĘKACH PURCHAŁY

20.06.2018

Prestiżowa nagroda „Jawor - u źródeł kultury”, przyznawana za aktywność w dziedzinie sztuki ludowej, trafiła do Zdzisława Purchały, utalentowanego rzeźbiarza z naszej gminy. Odebrał ją podczas gali finałowej konkursu o tej samej nazwie, organizowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej i Polskie Radio Kielce. Odbyła się ona  17.06.2018 r. w Muzeum Etnograficznym Tokarni.

Uroczystemu wręczaniu nagród  towarzyszyła atmosfera ludycznej zabawy. Tego dnia można było zobaczyć występy lokalnych artystów, zakosztować regionalnych potraw, posłuchać Genowefy Pigwy. Była to także okazja do wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska twórców ludowych naszego regionu.

Każdego roku, począwszy od 2009, za wybitną działalność kulturalną nagradzane są kapele, zespoły śpiewacze i soliści oraz twórcy, bądź animatorzy. Wieloletnia tradycja konkursu świadczy o żywej obecności folkloru w naszym życiu. Jest on znakomitą okazją, aby docenić osoby działające w nurcie sztuki ludowej, która stanowi swoistą bazę kultury narodowej.

Zdzisław Purchała, mieszkaniec Kossowa, który od wielu lat zachwyca swoimi rzeźbami (kto nie lubi wdzięcznych aniołów), obrazami (zwłaszcza na szkle), otrzymał Jawora w kategorii rękodzieło artystyczne i rzemiosło ludowe. Warto wspomnieć, że we wcześniejszej edycji tego konkursu, w 2014 roku artysta ten otrzymał nagrodę specjalną oraz wyróżnienie w kategorii „Poezja i proza ludowa”.

Nie można pominąć także innego ważnego wydarzenia na niwie kultury regionu. W czerwcu dzięki staraniom autora i pomocy finansowej Urzędu Gminy w Radkowie ukazała się nowa książka Zdzisława Purchały „Bujda na resorach”. Zbiór opowiadań i dowcipów okraszony gwarą z pewnością poszerzy krąg wielbicieli twórczości tego artysty.

Jeszcze ciepły wolumin otrzymałam od autora, który sam rozpowszechnia swe dzieła. Miejmy nadzieję, że niebawem książka trafi na półkę z regionalnymi nowościami i niczym bestseller, stanie się najbardziej pożądaną pozycją w bibliotece

                                                   

                                                                                       Magdalena Kowalczyk

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.