Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 366

Mistrz nie spuszcza z tonu

16.11.2017

Jeszcze nie ucichły echa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej, który jak co roku odbył się w Katowicach, na którym artyści z ponad czterdziestu krajów prezentowali swoje dzieła, a wśród nich Zdzisław Purchała godnie reprezentował nasz kraj, a już w dniu 8 listopada 2017 r. w Kielcach odbyło się kolejne wydarzenie. Otwarcie 44-tej Pokonkursowej Wystawy Ludowej Sztuki Religijnej.

                Organizatorem tego konkursu i wystawy jest Katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana w Kielcach. Do oceny przedstawiono 129 prac. Najliczniejszą grupę stanowią rzeźby w drewnie. W dziedzinie malarstwa zgłoszono 19 obrazów, a ceramikę zaprezentowano w wielu pracach pojedynczych, jak również w rozbudowanych kompozycjach rzeźbiarskich.

                Bardzo ciekawie i różnorodnie zaprezentował swoją twórczość pan Zdzisław Purchała. Jego kolekcja składająca się ze wspaniale wykonanych rzeźb postaci świętych oraz obrazów malowanych na szkle, jak również płótnie wybitnie wyróżnia się na tle całej wystawy. Przyciąga wzrok zwiedzających i cieszy niezwykłym pięknem i wyjątkowością.

Jurorzy konkursu to przeważnie historycy sztuki, etnografowie, wybitni znawcy sztuki ludowej. Bardzo wysoko ocenili arcydzieła pana Zdzisława, bo tak można śmiało mówić o każdej rzeźbie i obrazie, które wyszły spod dłuta czy pędzla naszego wspaniałego twórcy ludowego. Jednogłośnie przyznali panu Zdzisławowi Nagrodę Specjalną Urzędu Marszałkowskiego za całokształt jego prac. Tak więc godnie doceniono jednego z najwybitniejszych, współczesnych twórców ludowych naszego kraju, jego pracowitość, rzadko spotykany wyjątkowy talent i bogatą wyobraźnię artystyczną.

Szanowny Panie Zdzisławie, sprawia nam Pan wielką radość swoją niesamowitą twórczością. Dziękujemy serdecznie za nią i gratulujemy kolejnego wielkiego sukcesu. Życzymy zdrowia i wytrwałości w realizowaniu kolejnych przedsięwzięć twórczych.

 

Syrek Czesław

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.