Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 266

Nie jesteśmy nudziarzami

15.02.2017

Tytułowe słowa są tylko częścią deklaracji, jakie padły z naszych ust (członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Radkowie) 30.01.2017 r. Tego dnia bowiem obchodziliśmy swoje siódme urodziny, które postanowiliśmy uczcić m.in. podpisaniem manifestu w obronie wszystkich czytających. Jako wieloletni klubowicze głośno i wyraźnie wyartykułowaliśmy swój protest przeciwko propagandzie, że czytanie jest zbędne, podobnie jak miejsca, które służą czytelnictwu.                                                                       
Coraz więcej instytucji apeluje o większe zrozumienie osób czytających i przez różne formy pracy, próbuje kolejnym pokoleniom zaszczepić obcowanie z książką. Najlepszym tego przykładem jest działalność Dyskusyjnych Klubów Książki, które rodzą się przy bibliotekach. Dzięki wsparciu Instytutu Książki, Biblioteki Wojewódzkiej oraz zaangażowaniu lokalnych pasjonatów literatury, nasz DKK przeżył siedem wiosen i ma się całkiem dobrze.
Jak wynika z naszej statystyki, do tej pory spotkaliśmy się już 77 razy omawiając około 90 tytułów. Nie wszystkie książki zapadły nam głęboko w pamięć. W klubie czytamy wiele nowości i wcale nie trzeba być znawcą literatury, by o nich rozmawiać. Takie dyskusje integrują środowisko czytelnicze.  Korzyścią z przynależności do klubu i biblioteki w ogóle, jest także możliwość osobistego kontaktu z pisarzami.
Dotychczas zaszczyciło nas swoją obecnością ośmiu autorów, m.in. Marta Fox, Hanna Kowalewska, Olga Rudnicka. Ponadto odbyły się trzy spotkania w plenerze, w tym dwa z udziałem aktywnie działającego DKK w Seceminie. Niektórzy z nas uczestniczyli również w tzw. Literackim Woodstocku we Wrocławiu (zlot ogólnopolski). Czy te wszystkie fakty nie przemawiają za tym, by hucznie obchodzić swoje urodziny?
Styczniowe spotkanie przebiegało więc uroczyście. Był piękny tort i trochę bąbelków. Oprócz rozkoszy dla podniebienia, o którą sami zadbaliśmy przynosząc różne smakołyki, ważną rolę odegrała długa lista przeczytanych książek. Naszym zadaniem było losowanie tytułów, a następnie przedstawianie ich za pomocą gestów lub rysunków. I to ta popularna zabawa – tzw. kalambury  – z podziałem na 2 drużyny, sprawiła nam największą frajdę.
Nie lada wyzwaniem okazało się też wymyślanie rebusów, które miały ukryć dany tytuł w słowach i obrazkach. Dzięki tym literackim łamigłówkom bawiliśmy się wyśmienicie przez kilka godzin. Zostaną miłe wspomnienia, pamiątkowe dyplomy i co najważniejsze - przyjaźń zrodzona z miłości do książki.                                      
                                                                                       Magdalena Kowalczyk, moderator

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.