Logo Gmina Radków

News

Sukces na niwie kultury, Purchała doceniony

24.10.2016

Zdzisław Purchała, wszechstronny twórca z Kossowa, który słynie z drewnianych wizerunków Chrystusa Frasobliwego, grających aniołów oraz soczystych fraszek, otrzymał w tym roku Świętokrzyską Nagrodę Kultury.  Zajął miejsce na artystycznym podium wraz z trzema osobami uhonorowanymi Nagrodą I stopnia. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się także Piotr Kaleta-fotografik oraz Eugeniusz Zegadło, również mistrz dłuta. Cała trójka odebrała nagrodę finansową. Przyznana została za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym lub całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

Taka nagroda to ważne dokonanie naszego mieszkańca. Zachęcamy do śledzenia jego twórczych poczynań oraz związanych z nimi sukcesów. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na stronach internetowych: http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,47262,20801184,swietokrzyskie-nagrody-kultury-docenieni-bo-chca-robic-cos.html; http://www.sejmik.kielce.pl/item/51859-rozdano-swietokrzyskie-nagroda-kultury-2016.

Warto dodać, że o docenienie talentu pana Zdzisława Purchały, wystarał się Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków. W sierpniu bieżącego roku został złożony stosowny wniosek w Departamencie Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Świętokrzyska Nagroda Kultury jest przyznawana corocznie osobom fizycznym, zespołom osób fizycznych lub osobom prawnym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, literackiej, upowszechniania kultury oraz ochrony dziedzictwa narodowego. Przyznaje ją Zarząd Województwa na wniosek komisji powoływanej przez Marszałka. Wręczenie odbywa się podczas tradycyjnej inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu  Artystycznego w Województwie Świętokrzyskim. Tegoroczna gala odbyła się 06.10.2016 w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym "Kuźnia Smaków" w Parku Etnograficznym w Tokarni. Przyznano 16 nagród, które wręczyli: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz radny Sejmiku, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Grzegorz Świercz.

                                                                                            

                                                                                             Magdalena Kowalczyk

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.