Logo Gmina Radków

News

Gminne Dożynki 2016 w deszczu.

07.09.2016

Brzydka pogoda nie odstraszyła mieszkańców Gminy Radków. Mimo padającego deszczu aktywnie uczestniczyli w Święcie Plonów, które w tym roku zorganizowano w Chyczy.

                Deszcz zaczął padać, gdy formował się korowód dożynkowy. Organizatorzy, którzy spędzili wiele dni na obmyślaniu i wykonaniu dekoracji, patrzyli z przerażeniem w niebo obawiając się, że ich trud pójdzie na marne… Jednak mieszkańcy Gminy Radków nie boją się deszczu.

W korowodzie dożynkowym prowadzonym przez starostów: panią Halinę Kaczmarek i pana Bogdana Marczewskiego podążały reprezentacje 10 wiosek niosąc wieńce dożynkowe, a za nimi liczna grupa mieszkańców naszej gminy zaopatrzonych w parasole, kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe. Uroczystą Mszę Świętą celebrowali proboszczowie parafii Dzierzgów i Kossów. Pan Wójt Stanisław Herej oraz Przewodniczący Rady Gminy Leszek Zasuń zgodnie z tradycją przejęli chleb oraz wieńce dożynkowe przekazane przez starostów i reprezentacje sołectw. Następnie Wójt Gminy powitał i przedstawił zaproszonych gości a następnie wygłosił przemówienie dziękując rolnikom za trud, a organizatorom i gospodarzom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Po nim wystąpił wicestarosta pan Zbigniew Krzysiek, a na zakończenie części oficjalnej pan Leszek Wawrzyła – radny sejmiku samorządowego województwa świętokrzyskiego odczytał list Marszałka Województwa pana Adama Jarubasa

Mimo złej pogody uczestnicy imprezy mogli oglądać wystawy przygotowane przez:  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kossowie, Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Włoszczowie, LGR Region Włoszczowski oraz ryby z Gospodarstwa Rybackiego podarowane przez pana Sebastiana Karwowskiego. Największym zainteresowaniem cieszył się namiot [wystawa] przygotowany przez Gminę Radków, gdzie częstowano chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz ciastem. Można było też skosztować różnego rodzaju miodu z pasieki pana Krzysztofa Krotli oraz obserwować pracę   pszczół w szklanym ulu, a także podziwiać rękodzieło wykonane przez panią Alinę Piwońską. Nie zabrakło też profilaktyki: przedstawicielki Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rozdając ulotki zapraszały do wykonywania badań cytologicznych i mammograficznych (dla większości kobiet bezpłatnych) w nowoczesnym cytomammobusie stacjonującym przy Urzędzie Gminy w Radkowie.

Na potrzeby opisywanej uroczystości powstał w Chyczy zespół ludowy, który zaprezentował ciekawe aranżacje znanych i nieznanych przyśpiewek oraz pieśni ludowych związanych z Dożynkami. Następnie zespół Kwiliniec przedstawił swój nowy repertuar.

Jak już wcześniej wspomniano, pogoda nie odstraszyła mieszkańców – gdy zagrała Kapela Kielecka a potem zespół SEXTREME, na parkiecie zaczęły tańczyć pierwsze „odważne” pary, a to zachęciło pozostałych do udziału w zabawie, która trwała do późnej nocy. Gwiazdą wieczoru był ROMPEY & DJ TOMI. Zdjęcia z imprezy można zobaczyć na stronie internetowej naszej gminy.

Za przygotowanie Dożynek w gminie Radków należy przede wszystkim podziękować mieszkańcom sołectwa Chycza którzy w roli gospodarzy wywiązali się znakomicie, a także przedstawicielom 10  naszych sołectw, które przygotowały wieńce dożynkowe, a były to: Radków, Dzierzgów, Kossów, Kwilina, Bałków, Bieganów, Nowiny – Dębnik, Brzeście , Sulików i Chycza. Wyrazy podziękowania kierujemy także dla pracowników jednostek organizacyjnych przygotowujących święto plonów, oraz sponsorów którzy zadeklarowali i przekazali wsparcie finansowe gminnych dożynek.

 

Dziękujemy

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.