Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 173

Radków inwestuje w ekologię Gminie zaczynają się już zwracać inwestycje w ochronę środowiska

04.05.2016

Trzy razy mniej pieniędzy kosztowało ogrzanie szkoły w Radkowie pelletem drzewnym, zamiast drogim olejem opałowym. Wójt nie żałuje budowy kotłowni ekologicznych w swojej gminie.

- Po pierwszym sezonie grzewczym można powiedzieć, że nowoczesne kotły na biomasę się sprawdziły i są o wiele tańsze w eksploatacji, niż wcześniejsze kotły opalane olejem i węglem - mówi wójt Stanisław Herej i podaje konkretny przykład:

- Ogrzanie Zespołu Szkół w Radkowie olejem opałowym kosztowało nas w sezonie grzewczym 120 tysięcy złotych. Po wymianie kotła na pellet drzewny za ogrzewanie zapłaciliśmy w tym sezonie 40 tysięcy - liczy zyski wójt Stanisław Herej.        

W ubiegłym roku, przypomnijmy, uruchomiono w Radkowie najnowocześniejszą kotłownię w powiecie włoszczowskim. Drogi kocioł olejowy zastąpił piec na pellet drzewny o mocy 150 kilowatów z pełną automatyką. Podobny kocioł, ale o mocy 30 kilowatów zamontowano
w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kossowie.

Przy okazji wymiany pieca w Radkowie zamontowano na dachu szkoły kolektory słoneczne dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej.  Cała inwestycja kosztowała 414 tysięcy złotych, w tym 252 tysiące sfinansowała Unia Europejska.

Dodajmy, że większość budynków użyteczności publicznej w Radkowie, w tym sam Urząd Gminy, jest ogrzewanych biomasą (brykietem z drewna).

- Z naszych doświadczeń wynika, że ogrzewanie biomasą jest o wiele tańsze, niż innymi nośnikami energii i dodatkowo nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Zachęcam mieszkańców naszej gminy do sięgania po środki pomocowe na takie działania proekologiczne - twierdzi wójt Radkowa.

To nie jedyne inwestycje w ekologię. Wszystkie sołectwa w tej gminie mają już wodociągi, w 5 sołectwach jest kanalizacja,a w mniejszych wybudowano około 70 przydomowych oczyszczalni ścieków. Stopień skanalizowania gminy Radków wynosi obecnie ponad 60 procent terenu.

 

(rab)

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.