Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 110

Wśród przyjaciół

23.07.2015

Przepiękny Zajazd „Camelia” w Lubachowach był tym miejscem, gdzie w dniu 3 lipca 2015 r. spotkały się osoby zaproszone, znajomi i przyjaciele Czesława Syrka z Kwiliny.

A okazja nie byle jaka, bo p. Czesław, doskonale nam wszystkim znany z występów estradowych wraz z zespołem „Kwiliniec” a także jako samorodny poeta – uczestnik i laureat wielu konkursów literackich, zaprosił nas wszystkich na promocję tomiku wierszy p.t. ”Prostymi słowami”. Przybyłych gości serdecznie i ciepło przywitała pani Halina Knapik kierownik GOPS z Radkowa, która bardzo profesjonalnie poprowadziła całe spotkanie.

            To moje pierwsze dziecko -  mówił niezwykle wzruszony autor o swojej książce, o wierszach, które podobają się każdemu czytelnikowi. A są to wiersze, które wzruszają bawią i śmieszą, ostrzegają przed licznymi zagrożeniami, wskazują jak iść przez życie, by kiedyś obudzić się po drugiej stronie tęczy pośród aniołów i świętych. To także teksty wielu piosenek z repertuaru zespołu „Kwiliniec”, oklaskiwane przez publiczność i nagradzane w przeglądach zespołów ludowych. Tu także zespół wraz z autorem pokazał co potrafi wykonując kilka piosenek opisujących piękno Kwiliny i okolic a dzielnie im pomagali panie i panowie z zespołu „Alebababki” z Komparzowa. Te dwa zespoły od lat darzą się niezwykłą sympatią, wymieniają się doświadczeniami, wzbogacają imprezy organizowane na przemian w Kwilinie i Komparzowie.

            Oprawę muzyczną z wykorzystaniem harmonii i saksofonu zapewnili Wojtek i Waldek Jakubowscy z Chyczy. Imprezę uświetniła również swym występem dziewięcioletnia, bardzo utalentowana skrzypaczka Karolina z Kielc.                        

            Muszę przyznać, że powitanie wszystkich gości i przedstawienie tych osób trwało niezwykle długo, a potem wyczekiwanie w kolejce do p. Czesława by złożyć mu gratulacje, okolicznościowe dyplomy i wiązanki kwiatów a także stosowne upominki podkreślające powagę tego wydarzenia. Tu każdy musiał swoje odstać, także pan Zbigniew Krzysiek - wicestarosta włoszczowski, pani Jolanta Tyjas - dyr. Centrum Kultury i rekreacji we Włoszczowie, pan Sylwester Kowalski - dyr. Domu Kultury we Włoszczowie.

            Sąsiednią gminę Secemin reprezentowali pani Joanna Burzawa - dyr. Biblioteki Gminnej, pani Ewa Napora  - uznana poetka i malarka z Kluczyc ,przedstawiciele zespołów „Złoty kłos” i „Cyraneczka” oraz pan Sławomir Krzysztofik – wójt gminy poprzedniej kadencji, niezwykle rozmiłowany w kulturze ludowej.

            Ze Szczekocin przybyli pani Zofia Fabiańska – znana malarka kwiatów, pejzaży i martwej natury a także pan Czesław Orliński – prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kosciuszki w Szczekocinach. Z Gminy Radków, z osób których nie mogło zbraknąć był pan Stanisław Herej -  wójt gminy, pani Teresa Ostrowska z Brześcia – uznana poetka, autorka kilku książek dla dzieci pisanych wierszem,pani Maria Stępień – znana hafciarka z Bałkowa a także p. Zdzisław Purchała tym razem jako ilustrator promowanego tomiku.

            Niech żałuje każdy, kto nie był na tej uroczystości!

            Wielu tu obecnych po raz pierwszy na takiej promocji na pewno pomyśleli, że fajnie mają ci poeci – jadło wszelkiego rodzaju, napoje, muzyka. Tylko pisać, zbierać nagrody i uczestniczyć w takich biesiadach.

            Ale ja sam byłem na kilku promocjach przygotowanych z rozmachem przez różne instytucje, których z pewnych względów nie wymienię, ale tym było bardziej literacko. Uroczystość przebiegała w miłej i przyjemnej atmosferze, lecz stoły były zastawione łokciami, słonymi paluszkami i herbata z termosu.

            Pamiętam smutnego nieogolonego poetę, zadumanego nad stosem swoich tomików pachnących świeżą farbą drukarską, o które nikt nie zabiegał.

             A tu p. Czesław tak był zajęty podpisywaniem swoich książek, że nawet nie miał czasu, żeby obetrzeć spocone czoło czy zatańczyć. Bo tu nawet tańczono! Bo muzykant to taki człowiek, że jak żyje i wypije to bezczynnie za stołem siedział nie będzie.

            A do tańca, czyli do zawracania głowy nogami już było wielu chętnych. Wkrótce Wojtek i Waldek pokazali co potrafią a krąg tańczących zwiększał się z każdą minutą. I mówią prostymi słowami, każdy przebierał nogami.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                           Gal Anonim

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.