Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 108

Co w trawie piszczy

23.07.2015

Zupełnie przypadkowo i wbrew własnej woli znalazłem się w Modliszewicach w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Trzymając się blisko tych, którzy zmierzali przed siebie w wiadomym sobie celu, znalazłem się w samym centrum tegorocznych wydarzeń jakim z pewnością była X Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Nie jestem praktykującym rolnikiem ale z przyjemnością podziwiałem eksponowane w zagrodach zwierzęta. Te małe, które można pogłaskać, a także te duże, od których lepiej trzymać się z daleka. Zastanawiałem się po co komu takie małe, ale już dorosłe kury, z których rosołu nawet dla dwóch osób nie da się zrobić. Podziwiałem gołębie, króliki, krowy, świnie, kozy i owce a te wydawały mi się jakby znajome, jakbym już je gdzieś widział. Także i one na mój widok pomerdały ogonkiem. Czyżby halucynacje, czy fatamorgana?

            To pewnie przez  ten upał! Czym prędzej zaopatrzyłem się w dużą butelkę wody mineralnej znanej wytwórni i usiadłem w cieniu prastarych lip tuż przed estradą, na której wkrótce miały wystąpić zespoły ludowe. I tak też się stało. Jako pierwsza wystąpiła „Kapela Włoszczowska”. Na oko widać, że chłopy „i do tańca i do szklanki” bo na różańcu to  żaden z nich tak by nie przebierał palcami jak pan Marian na swej harmonii. Oklaskom nie było końca.

            Później wystąpiły „Wolanki”, a po nich znany nam wszystkim zespół „Kwiliniec” z Kwiliny. Kierownika zespołu znamy już wszyscy z imienia i z nazwiska, ale dlaczego pozostałe osoby mają występować anonimowo? Postanowiłem więc, że tym razem będzie inaczej! Też im się coś należy oprócz bułki i bigosu za udział w imprezie. Tak więc przedstawiam te panie z imienia i nazwiska i spodziewam się, że mnie za to wycałują jak nikt wcześniej.

A oto skład zespołu: Barbara Ciszowska, Anna Domagała, Marianna Domagalska, Barbara Domrzalska, Irena Mulczyk, Stanisława Ślęzak, Marianna Wojdyła, Helena Syrek, Czesław Syrek, Stanisław Wojdyła i Marek Buczek. Na harmonii gra Wojtek a na saksofonie Waldek Jakubowscy z Chyczy.

Oj działo się, działo, gdy p. Czesław, tak jak on to potrafi recytował wiersz poety i twórcy ludowego z Kossowa. Śmiech i brawa zachęcały do bisów, ale czas naglił.

            Nie będę się rozpisywał co później się działo na estradzie, tylko tyle, że różne grupy hodowców i ich zwierzęta były nagradzane dyplomami i pucharami. Aż wreszcie przedstawiono nagrodzonych hodowców owiec. Nie było dla mnie zaskoczeniem, że w tej grupie nagrodzono p. Marcina Niwińskiego z Kossowa i przyznano tytuł CZEMPIONA  w kategorii „Owca Przystępka rasy Polska Berrichone du Cher”. Dziwne jest to, że owca niby polska a nazwa tak obcobrzmiąca – jakby francuska. To właśnie te owieczki, które w zagrodzie merdały ogonkami. Już po chwili p. Marcin znalazł się w naszym towarzystwie eksponując okazały dyplom i puchar, który niestety okazał się być pusty. I jak tu świętować i oblewać sukces?! Ale co się odwlecze to nie uciecze. Tak więc drogi panie Marcinie gratulujemy sukcesu i czujemy się zaproszeni do świętowania pośród stada, które jak kosiarka mechaniczna przemierza użytki zielne nie wiedząc o tym, że nie są tylko stadem baranów, ale owcami na medal! A kto ma owce, to ma co chce! Gratulujemy raz jeszcze!

 

 

 

Modliszewice 28 czerwca 2015 r.

                                                                                  Gal Anonim

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.