Logo Gmina Radków

KOSSÓW - Dawne miasto

Miejscowość do 1869 roku posiadała prawa miejskie. Po raz pierwszy Kossów wzmiankowano w 1381 roku. Był wtedy własnością Mściwoja z Giebułtowa i Kwiliny, herbu Lis. Mniej więcej wtedy z parafii dzierzgowskiej wyodrębniła się samodzielna parafia w Kossowie. Przed połową XVI w. Hieronim Rzeszowski założył tu zbór kalwiński. Na uwagę zasługuje fakt, że między ministrem zboru w Kossowie a plebanem z Dzierzgowa istniało w owym czasie swoiste religijne porozumienie i tolerancja: zapraszali się i wymieniali w głoszeniu nauk - ksiądz nauczał w zborze, a minister w kościele. Od średniowiecza w miasteczku istniała szkoła, a synowie mieszczan kossowskich studiowali na Akademii Krakowskiej. W XVI w. miasteczko otrzymało przywilej organizowania trzech jarmarków rocznie. Istniał tu młyn wodny, a w XIX w. powstała gorzelnia, tartak, huta szkła i cegielnia. Ciosem dla miasteczka była utrata praw miejskich oraz pożar na początku XX w. W czasie II wojny światowej okoliczne lasy Kossowa, Radkowa i innych wiosek gminy były terenem silnego ruchu oporu i miejscem ważnych bitew partyzanckich. Kossów został upamiętniony fraszką przez Wespazjana Kochowskiego, historyka, prozaika i poetę:           

 

Do Kossowa z wąsami stare to nowiny

Teraz niewiem gdzie wam to nawłóczą czupryny...

 

WARTO ZOBACZYĆ

 

- drewniany kościół z XVIII w.

Świątynia znajduje się na świętokrzyskim Szlaku Architektury Drewnianej. Została ufundowana przez Józefę Michałowską z Wielopolskich na miejscu wcześniejszej budowli zniszczonej przez pożar. Konsekrowano ją  w 1766 roku. Nosiła wezwanie Wszystkich Świętych, obecnie - Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół jest jednonawowy o prosto zamkniętym prezbiterium oddzielonym od nawy belką tęczową z krucyfiksem. Wyposażenie świątyni pochodzi z XVII i XVIII wieku.

- żelazny krzyż

Ustawiony przy polnej drodze prowadzącej obok kościoła do Chyczy na miejscu wcześniejszego krzyża drewnianego. Krzyż ten w czasie wojny był obalony przez samolot, później zniszczał ze starości. Według mieszkańców Kossowa krzyż upamiętniał wydarzenia z okresu powstania styczniowego.

- stare drewniane i kamienne domy z okresu XX-lecia międzywojennego

- drewniany młyn wodny z przełomu XIX/XX w.
- stary cmentarz parafialny

Najciekawszy Znajdują się na nim groby powstańców z 1863 roku, oraz mogiła proboszcza parafii ks. Franciszka Wrońskiego z końca XIX wieku.

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.