Logo Gmina Radków

BIEGANÓW - Najstarsza miejscowość w gminie

W dawnych dokumentach nazwę wsi zapisywano różnie: Benganouo, Beganowicz, Beganycz, Beganow lub Byeganow. Po raz pierwszy wzmiankowano ją w 1198 r., kiedy to ówczesny właściciel – Kanimir przekazał miejscowość klasztorowi bożogrobowców w Miechowie. W XIV w. Bieganów z powrotem znalazł się w świeckich rękach. Ostatnią rodziną ziemiańską, która posiadała majątek w Bieganowie byli Morstinowie. W XVI w. we wsi funkcjonował zbór protestancki. W Bieganowie urodził się założyciel firmy czekoladowej Wawel Adam Piasecki.


WARTO ZOBACZYĆ

 - klasycystyczny dwór z drugiej połowy XIX w. oraz park

Dwór w Bieganowie został wybudowany dla rodziny Morstinów w drugiej połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. Otacza go park, w którym znajduje się ponad 300-letnia lipa, uznana jako pomnik przyrody. W czasie drugiej wojny światowej dwór był ważnym ośrodkiem konspiracyjnym. Zarządzała nim Nina Morstin, która ukrywała na jego terenie wyższych rangą działaczy Armii Krajowej i udostępniała jako punkt szkoleniowy dla żeńskiej służby zdrowia. Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych.

- kapliczka typu domkowego, wystawiona w 1988 r. przez Stanisława Swojnóg, konsekrowana przez księdza Tadeusza Grabka
- najstarszy dom we wsi z 1885 r., należący do rodzeństwa Wandy i Stanisława Majchrzaków
- torfowiska
Torfowiska zajmują ok. 30 ha. Mieszkańcy wykorzystują surowiec jako opał. Na wykorzystanych torfowiskach, przez które przepływa mała rzeczka Weśrednik (dopływ Nidy), znajdują się żeremia bobrów.

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.