Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 614

Dożynki w Gminie Radków

03.09.2019

Dożynki gminne w tym roku odbyły się w Kossowie 25 sierpnia. Dopisała pogoda, więc uroczystość przebiegała zgodnie z planem, a mieszkańcy i goście mogli w miłej atmosferze spędzić niedzielne popołudnie.

            Ogromne wrażenie budził barwny korowód, który ustawiał się przed remizą OSP w Kossowie pod czujnym okiem pani Alicji Kręgiel. Niemal wszystkie sołectwa przygotowały wspaniałe wieńce, które prezentowali ich przedstawiciele - zarówno dorośli jak i dzieci. Były to: Kossów, Brzeście, Radków, Skociszewy, Krasów, Bieganów, Kwilina, Dzierzgów, Chycza i Bałków. Za nimi wyruszyli włodarze naszej gminy: wójt Jarosław Dominik i przewodniczący rady gminy Tomasz Szczerba oraz zaproszeni goście a następnie poczet sztandarowy Koła Łowieckiego "Kuna" w Radkowie i reprezentacje ochotniczych straży pożarnych.

            Uroczystą Mszę Świętą celebrowali: proboszcz parafii Kossów ksiądz Tomasz Filipiak i proboszcz parafii Dzierzgów ksiądz Krzysztof Szumigraj. Po niej korowód powrócił na plac, gdzie odbyło się uroczyste przekazanie chleba z tegorocznych zbiorów oraz wieńcy dożynkowych. Starostami dożynek byli: pani Ilona Kamińska i pan Robert Formowicz. Pani Ilona od 15 lat uprawia 45-hektarowe gospodarstwo rolne w Bałkowie. Prowadzi hodowlę krów mlecznych, a znaczną część plonów przeznacza na paszę dla zwierząt. Stado bydła liczy 50 sztuk, w tym 32 krowy mleczne, pozostałe to cielęta i jałówki. Gospodarstwo wyposażone jest w ciągniki i maszyny niezbędne do jego prowadzenia. Pan Robert prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo ekologiczne w Kossowie. Uprawia zboża i hoduje zwierzęta opasowe. Gospodarstwo jest średnio zmechanizowane, wyposażone w ciągnik i maszyny towarzyszące.

            Pan wójt Jarosław Dominik powitał mieszkańców i zaproszonych gości oraz wszystkich, którzy przybyli na uroczystość. Podziękował rolnikom za trud i poświęcenie Zespołom Wieńcowym i uczestnikom korowodu dożynkowego oraz gospodarzom za wysiłek włożony w przygotowanie tak wspaniałej uroczystości. Przytoczył słowa Wincentego Witosa: "W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swoją siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa."  W imieniu starosty włoszczowskiego wystąpiła pani Danuta Kwiecień (zastępca kierownika wydziału geodezji), która odczytała przekazany przez niego list. Głos zabrał także radny sejmiku województwa świętokrzyskiego pan Artur Konarski.

Uczestnicy dożynek mogli podziwiać stoiska przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z Kwiliny, Skociszew,  Dzierzgowa i Bieganowa, wystawy rękodzieła mieszkanek naszej gminy oraz podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej w Kossowie. W namiocie Gminy Radków pan Krzysztof Krotla - właściciel pasieki hodowlanej w Radkowie - prowadził prelekcję połączoną z degustacją różnego rodzaju miodu i jego pochodnych. Koło Łowieckie "Kuna" zapraszało na degustację dziczyzny i bigosu, a starostowie dożynek ufundowali grochówkę. Przy każdym stoisku można było się częstować smakołykami i wypiekami "domowej roboty". Na koniec odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja w składzie: Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy, starostowie dożynek oraz pracownik Urzędu gminy – Waldemar Równicki dokonali wyboru najpiękniejszego wieńca. Zwyciężył wieniec sołectwa Kwilina którego twórcy otrzymali w nagrodę bon pieniężny oraz reprezentowali gminę na dożynkach powiatowych. Kolejne miejsca zajęli: Bieganów i Skociszewy. Również pozostałe wieńce zostały nagrodzone – bonami. Wszystkim sołtysom, osobom zaangażowanym w wicie wieńcy, a szczególnie radnym z miejscowości Chycza i Skociszewy mówimy „dziękuję”.

            Serdeczne podziękowania należą się sponsorom: zebrano aż 8 000 zł, uzyskano również pomoc rzeczową. Byli to: OSM "Rokitnianka" Szczekociny, Koło Łowieckie "Kuna" w Radkowie, BS Włoszczowa, Eko-Biomasa, POL-WIND, Przemo-Bud Włoszczowa, Jan Pilch, anonimowy sponsor (1 000 zł), Józef Ochocki zakład piekarniczy Włoszczowa. Dużo wysiłku w przygotowania włożyli również gospodarze - mieszkańcy Kossowa.

            Na scenie wystąpił dla publiczności zespół Kwiliniec, potem swą twórczość prezentował pan Czesław Syrek, ale owacje publiczności wywołały Skociszewianki, które w swoich przyśpiewkach nie oszczędziły nawet wójta.

            Zabawę taneczną rozpoczął zespół "The Sing", gwiazdą wieczoru był Diadem, a następnie można było się bawić przy muzyce zespołu "Balans". Tegoroczne dożynki cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy, mimo że tego dnia odbywało się wiele innych imprez w okolicy.

 

                                                                                              Waldemar Równicki.

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.