Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 533

PRZYSIĘGALI WIERNOŚĆ KSIĄŻCE

29.01.2019

Tym razem spieszę poinformować, że w naszej bibliotece 10.01.2019  miało miejsce wydarzenie kryminalne. Nieznani sprawcy pozaginali rogi i poplamili pierogami wielką księgę. Ofiara wandalizmu najpierw wyskoczyła  zza regałów i wyjawiła swoje żale, a następnie z płaczem zamknęła się w wielkiej szafie. Świadkami tego zdarzenia były przedszkolaki z młodszej grupy (trzy i czterolatków), które często bywają w książnicy.

Dzieciaki natychmiast rozpoczęły akcję ratunkową. Czym prędzej podbiegły do miejsca, w którym ukrywała się poszkodowana i stukały w szafę z poczuciem winy (same bowiem nie zawsze szanowały książki). Obiecując, że będą o książkę dbać, namawiały ją do opuszczenia kryjówki. Ta uległa namowom i wydostała się z ukrycia, ale nie uwierzyła w zapewnienia dzieci. Nakłoniła je do złożenia przysięgi.

Z pomocą bibliotekarki dzieci wygłosiły słowa ślubowania otwierającego im wrota czytelniczego raju, zobowiązania do poszanowania książek i odwiedzania biblioteki. Potwierdziły je odciskiem palca i przekazały dokument książce. Nadmienię, że w rolę poszkodowanej wcielił się pan Czesław Syrek.  To już trzecia udana kreacja tego satyryka w naszej instytucji (wcześniej był piratem i misiem).

Cała historia zakończyła się szczęśliwie. Książka odzyskała wiarę w małego człowieka, a nam przybyło czytelników. Magicznego pasowania piórem dokonała Teresa Ostrowska, wydawca własnych bajek. To od niej dzieci dowiedziały się jaką drogę przebywa książka, nim trafi na biblioteczne półki. Pisarka podarowała także każdemu z nich swoją książeczkę. Obok „Zimowych sporów maszyn rolniczych” na wyprawkę czytelniczą maluchów złożyły się także bajeczki, łamigłówki i kolorowanki ufundowane przez Firmę Księgarską Olesiejuk. Dodam, że dzieci w pełni zasłużyły na taką nagrodę. Przez trzy miesiące przychodziły do biblioteki, wypożyczały książki i zbierały naklejki do swojej karty małego czytelnika. Uroczyste pasowanie było jednocześnie podsumowaniem naszej inicjatywy „4+książka” i  projektu „Mała Książka-Wielki Człowiek” koordynowanego przez Instytut Książki (więcej informacji na naszej stronie internetowej).

Warto podkreślić, że najmłodsi gdy przekraczają nasze progi, cieszą się nie tylko z podarków. Dużą frajdę - tuż po otrzymaniu wyprawek - sprawiły im warsztaty dekorowania drewnianych zakładek w kształcie pieska.  Dzięki bogatej wyobraźni powstały pierwsze wykonane przez małych artystów praktyczne gadżety czytelnicze. Miejmy nadzieję, że przedszkolaki odtąd będą naszymi częstymi gośćmi i nie zapomną obietnic złożonych pod przysięgą. Do zobaczenia w bibliotece!

Z całego serca dziękujemy nauczycielom z naszego przedszkola oraz T. Ostrowskiej i Cz. Syrkowi za pomoc w realizacji tego wydarzenia.

Magdalena Kowalczyk

 

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.