Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 525

JAK DZIECIAKI Z KLUBU CZYTAJĄCYCH RODZIN ŻEGNAŁY STARY ROK

08.01.2019

Kulturalnie i aktywnie spędziły czas dzieci, które przybyły na dwa ostatnie w 2018 r. spotkania klubowe. Pierwsze z nich poświęcone było wyjaśnianiu zasad dobrych manier, zwłaszcza etykiety stołu.  Mając świadomość zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, przypomnieliśmy uczestnikom jak należy zachowywać się podczas szczególnych uroczystości, czy wizyt w wykwintnych restauracjach.

Na co dzień mniej dbamy o kulturę jedzenia. Spożywamy posiłki w pośpiechu i nierzadko w towarzystwie telewizyjnych przyjaciół, a poczucie wspólnoty zanika. Rodzinne uroczystości, jakich nie brak nam w okresie świątecznym i noworocznym, są doskonałą okazją, aby powrócić do dobrych nawyków spożywania posiłków przy wspólnym stole, a w naszych pociechach utrwalać dobre wzorce.

My również próbowaliśmy razem stworzyć wyjątkową atmosferę przy bibliotecznym stole, który zwykle służy nam jako warsztat roboczy. Tym razem zadbaliśmy o wyjątkowy nastrój rozkładając elegancką serwetę, świecznik, szykowną zastawę. Rozmawialiśmy m.in. o prawidłowej postawie ciała, ułożeniu sztućców czy właściwym postępowaniu z serwetką.  I chociaż nasze „danie główne” stanowił zwykły pączek „a la kotlet”, to smakował wyjątkowo, gdy operując nożem i widelcem delektowaliśmy się każdym kęsem popijanym filiżanką herbaty.

Nie zabrakło także akcentu świątecznego. W kilka chwil udało nam się nauczyć, jak można wykonać kolorową choinkę z papierowej serwetki i naklejek, tym samym uzyskując oryginalną dekorację stołu.

Natomiast grudniowe spotkanie małych klubowiczów przebiegało w zupełnie innej atmosferze. Najpierw dzieci z zaciekawieniem wysłuchały zabawnej bajki p.t. „Wielka zadyma z Mikołajem” Wiesława Drabika o nietypowym prezencie, jakim był kot. Następnie zapanował nastrój zimowego szaleństwa. Odbył się bowiem turniej „pomocnika świętego Mikołaja”. Ze znalezionych w bibliotece wielkich bombek dzieci losowały poszczególne zadania, wśród których znalazł się m.in. taniec śnieżynek na przyciemnionym niebie (pląsy z latarkami w rytm muzyki), dekorowanie tekturowych choinek do gabloty wystawowej, czy ozdobienie okna żelowymi gwiazdkami.

Dodajmy, że upominki dla dzieci w postaci łamigłówek i kolorowanek ufundowała Firma Księgarska Olesiejuk z Ożarowa Mazowieckiego. Kończąc życzymy wszystkim dzieciom zaczarowanych lektur i zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji książkowych: Pierga B. „Dobre wychowanie wierszem”, Strzeboński G. „Dobre maniery dla dzieci”, Krzyżanek J. „Cecylka Knedelek przedstawia: dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków”, Kasdepke G. „Bon czy ton savoir - vivre dla dzieci”, Kasdepke G., Niedzielska G. „Słodki rok Kuby i Buby”.

Spotkania Klubu Czytających Rodzin „Radkowskie Serduszka” odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.