Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 393

ZAWODOWI CZYTELNICY

13.02.2018

Za nami 8 lat działalności. To tak jakbyśmy ukończyli „podstawówkę”. Mimo to nie otrzymaliśmy świadectw. Zastąpiły je niebieskie torby z napisem „zawodowy czytelnik”. A wszystko to za 8 lat regularnych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki Azyl działającego w Radkowie. Spotkań pełnych sporów o książki, objaśniania co się komu podoba, co warto czytać, jak oddzielić literackie ziarno, od nieliterackich plew. A dyskusje jak wiadomo mogą być burzliwe, „gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą”.                                                         

Pan Wójt Stanisław Herej obecny na naszych urodzinach zapytał z czym się wiąże pokonanie ośmiu klas czytelniczej podstawówki. Otóż Panie Wójcie, „zajęcia” klubowe pozwalają nam osiągnąć najwyższe szczyty przyjemności, ale też jak Pan słusznie stwierdził, jeszcze długa droga przed nami. I tu pozwolę sobie anonimowo zacytować bezcenne fragmenty wypowiedzi naszych członków:

„(…)DKK zmusza do zastanowienia się nad własnym życiem, umożliwia spotkania z gminnymi poetami, pomaga poszerzać wiedzę na różne tematy, przyciąga nas jak magnes, bez DKK nie byłyby możliwe spotkania z ciekawymi i przyjaznymi osobami”. I jeszcze jedna opinia. „DKK to miejsce wspaniałego spotkania ludzi lubiących czytać i znających dobrą literaturę. Jest to nasz azyl-miejsce wspaniałych dyskusji. My wszyscy lubimy tu przychodzić, czytać i rozmawiać o bohaterach lektur. Ten czas, który tu spędzamy uważamy za miły i pożyteczny. Cokolwiek o tym nie mówiąc, zawsze jest nam tu dobrze i wszyscy chętnie tu wracamy. Poznaliśmy się i miło spędzamy ze sobą czas”. Do naszego klubu należą panie i panowie, więc „dla równowagi” przytoczę jeszcze jedno, męskie uzasadnienie „z przymrużeniem oka”. „Do DKK idę na spotkanie z wielką ochotą i bez stresu, po to by spotkać miłe panie, bo nie znam jeszcze ich adresów”.                                                                       

Jakakolwiek by to nie była motywacja, zawsze dobrze jest zwolnić trochę, przeczytać książkę, a potem usiąść razem i jak w pięknym wierszu pani Ostrowskiej „Ach życie nasze”: „(…) Wzajemnie siebie tutaj wspierać,/ Być członkiem całej naszej grupy/I samotności nie wybierać!”. Podczas naszych urodzin osłodzonych wspaniałym tortem, wykonanym i dostarczonym przez „front dzierzgowski” tj. panią Halinę Barczyk i Państwa Prokopowiczów, przeżyliśmy cudowne chwile z poezją. Dlaczego cudowne? Bo owa liryka płynąca z serca pana Czesława Syrka, który deklamował wiersze - portrety każdego klubowicza, była jak miód na nasze dusze. Dotyczyła nas samych, naszych cech charakteru, wyglądu, spędzania czasu, wszystkiego, co nie umknęło bystremu oku poety. Każda Klubowiczka, czy Klubowicz otrzymał pięknie oprawiony humorystyczny wiersz o sobie oraz list z podziękowaniem za wspólnie spędzone lata.                                                               

Jeszcze raz dziękujemy Panie Czesiu za twórczy wysiłek, piękną niespodziankę. A Wam drodzy Klubowicze będąc moderatorem naszego DKK dziękuję za obecność na spotkaniach, za merytoryczną dyskusję i odwagę w wyrażaniu własnych opinii nie tylko o książkach. Doceniam także Waszą gotowość do współorganizowania imprez, różnorodny wkład kulinarny, wszystko, co Wasze złote ręce „wyprodukują”, czym chcecie się podzielić.

Natomiast wszystkich innych „pożeraczy książek” serdecznie zapraszam do odwiedzania biblioteki, inicjowania działań na rzecz czytelnictwa w naszej małej, ale jakże pięknej gminie.

 

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.