Logo Gmina Radków

News

News zdjęcie id 134

71 rocznica bitwy pod Radkowem, Krzepinem, Kossowem…

02.11.2015

Od wielu lat w Zespole Szkół w Radkowie spotykają się kombatanci, którzy uczestniczyli
w bitwach na terenie naszej gminy i na Ziemi Włoszczowskiej. Jest ich, niestety, coraz mniej. Przybywa za to sympatyków i młodzieży, która chce poznać historię „z pierwszej ręki” i brać przykład z tych, którzy mając kilkanaście lat (zarówno chłopcy jak i dziewczęta) porzucali domy rodzinne i wyruszali, aby bronić ojczyzny. Na tegoroczną uroczystość przybyli kombatanci i członkowie ich rodzin oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół i zakładów pracy m.in. z Łodzi, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomska, Zagnańska, Daleszyc, Włoszczowy i wielu innych regionów.

                Rok temu miała miejsce rekonstrukcja bitwy pod Kossowem. Wtedy po raz pierwszy wspólnie obchodzono u nas wydarzenia z 1944 roku.  11 października 2015 r. kombatanci znów spotkali się razem, by powspominać, złożyć kwiaty pod poszczególnymi pomnikami i wspólnie pomodlić się za tych, którzy odeszli na wieczna wartę. Spotkali się w szkole, gdzie uroczystą akademię przygotowali gimnazjaliści pod opieką p. Małgorzaty Sokołowskiej-Nowak. Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Radków Stanisław Herej, który powitał wszystkich i wyraził swoje uznanie dla tych, którzy zechcieli poświęcić swój czas i przybyć na tę uroczystość. Następnie dyrektor szkoły Jarosław Borkowski przedstawił program spotkania. Zaszczycili nas swoją obecnością: Zbigniew Zieliński – były minister ds. kombatantów, Mieczysław Orzełek – Prezes Zarządu Koła Kombatantów Leśników z Warszawy, Jerzy Stawski – uczestnik walk i weteran AK, Zbigniew Mielczarek – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Pelagia Barwicka – Prezes Zarządu Koła 4 p.p. Legionów AK, Ryszard Marcinkowski – Prezes Zarządu Koła Światowego Związku AK we Włoszczowie, Wiesław Loch – zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Kielc, który zapoznał zebranych z listem pani minister Obrony Narodowej Beaty Oczkowicz. Był również Grzegorz Gałuszka – radny sejmiku województwa, Zbigniew Krzysiek – wicestarosta powiatu włoszczowskiego, Leszek Zasuń – przewodniczący Rady Gminy, oraz radni, sołtysi, nauczyciele i pracownicy jednostek administracyjnych gminy i wielu innych gości, których trudno wymienić z imienia i nazwiska.

Po raz pierwszy w tej uroczystości wzięła udział p. Małgorzata Muzoł- Kurator Oświaty w Kielcach (jako przedstawicielka wojewody), która zabierając głos zwróciła uwagę na bohaterstwo żołnierzy i partyzantów walczących podczas wojny, przypomniała o obowiązkach Polaków wobec ojczyzny także w czasie pokoju.

W swoim wystąpieniu płk. Zbigniew Zieliński jako jeden z uczestników walk przypomniał zebranym czas tamtych wydarzeń i podziękował za wszelkie działania na rzecz upamiętniania bohaterskich czynów żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

                Po złożeniu kwiatów przed tablicą pamiątkową znajdującą się w szkole wszyscy udali się na Mszę Świętą do Dzierzgowa a następnie na spotkania w miejscach pamięci, gdzie odbywały się walki w 1944 roku. Najbardziej liczne spotkanie odbyło się przy pomniku na grobli w Radkowie, gdzie wspomnieniami podzielili się  uczestnicy walk z 1944 roku.
Na zakończenie czekał na wszystkich gorący posiłek przygotowany przez pracowników Zespołu Szkół w Radkowie.

 

 

 

Alina Wojdała

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.