Logo Gmina Radków

Przedszkole Samorządowe w Radkowie

 

O mamie i tacie słów kilka

04.06.2018

" ...mama z tatą kochani tak
przyszli do nas usiedli tam
a my dzieci ze wszystkich sił
tak śpiewamy z miłości im..."

         Pięknymi słowami rozpoczęło się świętowanie Dnia Mamy i Taty 30 maja w naszym radkowskim przedszkolu. Sala wypełniona kwiatami i wspaniałymi gośćmi. Dekoracja. Dzieci wystrojone przez rodziców.
W wyjątkowej atmosferze przedszkolaki odgrywały swoje role. Maluszki recytowały słowa o mamie i tacie, śpiewały i tańczyły. Starszaki wystąpiły w charakterze warzyw kłócących się, które z nich jest lepsze, zdrowsze i smaczniejsze, odtwarzając tekst "Warzywa z ogródka babci i dziadka" z książki pani Teresy. Stroje zachwyciły publiczność. Dzieci z zerówki mówiły wiersze dla mam i tatusiów oraz odgrywały rolę  na podstawie tekstu " Skarby z zagrody babci i dziadka". Przy piosence "Kocham Cię" niejednej mamie łza zakręciła się w oku. Hitem okazał się taniec chłopców dla mam z grupy przedszkolnej  "Disco". Przedszkolaki obdarowały swoich rodziców upominkami i życzeniami.

         W tym dniu przybyła do naszego przedszkola jeszcze jedna osoba. Niebanalna. Również mama i też babcia. Ciepła, serdeczna, kochająca dzieci i pisanie. Autorka i nasza "przyszywana" przedszkolna babcia - Pani Teresa Ostrowska. Na jej twarzy gościł uśmiech, ponieważ dzieci z okazji promocji nowej jej książki "Warzywa z ogródka babci i dziadka" wystąpiły wykorzystując teksty Pani Teresy. Bardzo wzruszona klaskała małym aktorom, dziękując za piękne przygotowanie się i wystąpienie. Opowiadała o swojej twórczości, recytowała fragmenty swoich bajek i wierszy, odpowiadała na pytania naszych przedszkolaków. Zaskoczeniem dla wszystkich było zaproszenie dzieci na wycieczkę do Pacanowa, jako forma wdzięczności i nagroda za znajomość bajek i wierszy autorki. Koszty wycieczki, transport i wyżywienie pokrywa Pani Ostrowska. Nasze przedszkole otrzymało również książki Pani Teresy. Pani dyrektor oraz Panie nauczycielki, także dzieci w podziękowaniu wręczyły pisarce kwiaty oraz jej portret jako pamiątkę tego dnia, wykonanego przez naszą stażystkę Justynę Palimakę.

         Po części oficjalnej wszyscy zebrani zostali zaproszeni na degustację ciast i ciasteczek przygotowanych przez mamy oraz kawę i herbatę. Dzieci otrzymały zdrowy poczęstunek, m. innymi owoce, soki, który również zasponsorowała  bajkopisarka Teresa Ostrowska. Miły dzień pełen radości i  uśmiechów.

 

Olga Huć

 


„WIOSNA IDZIE”

25.04.2018

Pierwszy Dzień Wiosny to jeden z najbardziej oczekiwanych dni nie tylko przez dorosłych, ale także i przez dzieci. Z tej okazji w dniu 21. 03.2018 r. nasze pociechy z Przedszkola Samorządowego w Radkowie dostały zaproszenie  od kierowniczki Biblioteki   p. Magdaleny Kowalczyk na spotkanie z „ Panią Wiosną”. Przedszkolaki rozmawiały na temat pierwszych oznak wiosny i  o budzącej się do życia przyrodzie. Aby całkowicie odgonić zimę, a przywołać do nas wiosnę maluchy w akompaniamencie instrumentów utworzyły „małą orkiestrę” , która improwizowała grę do wiersza E. Szelburg- Zarębiny „ Wiosna idzie”. Piękno muzyki tworzonej przez dzieci przywołało niezwykłą kobietę w długiej sukni, kapeluszu z koszem pełnym słodkości. To „Pani Wiosna” słysząc  nawoływanie osobiście postanowiła się spotkać z naszymi pociechami. Aby została z nami na długo dzieci wyrzuciły przez okno Marzannę-oznakę zimy , która w niespodziewanych okolicznościach szybko zniknęła, a za oknem pojawiło się słońce. Podekscytowane maluchy długo rozmawiały z piękną Panią Wiosną, bawiły się z nią w łapanie wyrzuconego bukietu, kapelusza i apaszki, zajadały słodkości przyniesione w koszu. Aby ten dzień nie został szybko zapomniany, dzieci na pamiątkę spotkania wspólnie wykonały prace plastyczne pt. Wiosna jest wszędzie”, które można podziwiać na sztalugach i w gablocie przed wejściem do Biblioteki w Radkowie. Ten radosny, miły dzień wprowadził wszystkich w dobry, wiosenny nastrój, który towarzyszy nam do dzisiejszego dnia.   

 

                                                                                                Wasze Przedszkole


Nadchodzi Pippi”

27.03.2018

„ O, nadchodzę i to jak”. Moc szaleństwa, przygód i zabawy w dniu 14.03. 2018 r. dostarczyła dzieciom z Przedszkola Samorządowego w Radkowie rudowłosa Pippi Pończoszanka, którą zapewne każdy z dorosłych doskonale zna.

„Zwariowany Dzień z Pippi w bibliotece” zawdzięczamy kierowniczce biblioteki p. Magdalenie Kowalczyk. To dzięki Jej zaproszeniu nasze dzieci doświadczyły wielu wrażeń w tak krótkim czasie. Poznały historię życia tej zwariowanej bohaterki, odbyły podróż pełną niespodzianek do Czekoladowej Wyspy wraz z Piratem, w którego postać wcielił się p. Czesław Syrek. Pirat przyniósł ze sobą kuferek, w którym znajdowała się butelka z listem od Pippi zaadresowanym do naszych przedszkolaków. Aby się spotkać z tą rudowłosą dziewczynką, dzieci musiały dopłynąć do Czekoladowej Wyspy, pokonując po drodze wiele przeszkód, wykonując różne zadania m. in. odnaleźć wszystkie czekoladki ukryte przez małpkę Pana Nilssona między książkami ,napisać list z odciskiem swojego paluszka do Pippi prosząc ją o spotkanie, wypić piracki napój, pokonać oceaniczny tor przeszkód.

Ten pełen emocji dzień zakończył się kolejną z niespodzianek, a mianowicie dzieci miały możliwość osobistego spotkania z długo wyczekiwaną bohaterką, sprawczynią tego zwariowanego dnia. Aktywne uczestnictwo w spektaklu z elementami języka angielskiego Teatru „ TEATRTAK” pt. „ Nadchodzi Pippi” stało się przysłowiową „kropką nad i”.

Dzieci spędziły fantastyczny dzień, do którego ciągle powracają w swoich rozmowach i zabawach przedszkolnych. Dlatego jeszcze raz z całego serca dziękujemy za zaproszenie i możliwość przeżycia tej niezapomnianej przygody w towarzystwie dostojnego Pirata.             To  doświadczenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich naszych przedszkolaków.

 

                                                                                         Wasze przedszkole


O babci i dziadku słów kilka

27.02.2018

"Ofiarują wnukom swój czas, pełnię uczuć, uczą i bawią....
babcia i dziadziuś...znana to para, bardzo kochana
dają nam w życiu wiele radości"

 

W naszym przedszkolu  26.01.2018r. gościliśmy tych wyjątkowych, bliskich ludzi - babcię i dziadka.  Zaproszeni przez wnuki przybyli jak co roku bardzo licznie. Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Odśpiewano Sto lat, złożono życzenia: zdrowia oraz aby wnuczęta dostarczały powodów do dumy i radosnego uśmiechu. Przedszkolaki bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym babciom i dziadkom prezentując bogaty program artystyczny. Były wzruszające ciepłe wiersze i piosenki wykonane przez najstarsze dzieci Pani Krystyny Wojciechowskiej. Dzieci z zerówki przedszkolnej pod okiem Pani Olgi Huć zamieniły się w przedstawieniu w bajkowe postacie. Z dużym zaangażowaniem i chętnie wystąpiły dla gości pokazując z humorem, czym byłaby bajka bez "złych" postaci. Zacnych gości zachwyciły stroje naszych aktorów, które przygotowali rodzice. Najmłodsze dzieci Pani Bernadety Wolskiej subtelnie składały życzenia odkrywając napis "Kocham Babcię i dziadka". Brawa nie miały końca, a mali aktorzy byli zadowoleni z występu. Swoim najbliższym dzieci  wręczyły niespodzianki - breloczki z podobizną babci i dziadka przygotowane w przedszkolu wspólnie ze swoimi paniami. Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym domowymi wypiekami, kawą i herbatą. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości. Dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.

 

 

 

Przedszkole Samorządowe w Radkowie


Mikołajkowe Przedszkolaki

30.11.2017


„Sztuka na kółkach w przedszkolu”

27.10.2017

Do Przedszkola Samorządowego w Radkowie zawitała „Sztuka na kółkach - Wolontariat dla dziedzictwa”. Jest to objazdowy projekt, który polega na organizowaniu w miejscach zabytkowych dostępnych w najbliższej okolicy, warsztatów dotyczących dziedzictwa kulturowego. W jej ramach przedszkolaki w październiku pojechały do Kościoła Parafialnego w Dzierzgowie. Odbyły się tam przygotowane pod kontem małych odkrywców warsztaty
z zakresu sztuki, malarstwa oraz rzeźby  sakralnej. Dzieci z dwóch starszych grup przedszkola wraz  z wychowawczyniami oraz panią katechetką zwiedzały zabytkowe sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dowiedziały się o architekturze, sztuce i historii tego urokliwego miejsca. Rozmawialiśmy niemal o wszystkich obrazach oraz rzeźbach jakie dostępne są w tutejszym kościele. Pytań i dociekliwości dzieci było niezwykle dużo. Małych odkrywców szczególnie zainteresowała i poruszyła, opowiadana przez panią katechetkę Ewę Turską, historia obrazu Matki Boskiej Płaczącej. Obraz ten płakał prawdziwymi łzami przez trzy dni, a wydarzyło się to w 1664 roku, od tej pory ikona jest uznawana za cudowną i łaskami słynącą. Przedszkolaków zaciekawiło także odkrywanie innych ciekawostek związanych z Kościołem.  Kolejnym etapem naszych warsztatów była nauka pisania ikon. Pisanie ikon to nie to samo co malowanie obrazu, jest trudnym procesem wyciszania i nauki staranności. Na wzór Dzierzgowskiej ikony dzieci pisały własne. Dzieła jakie powstały podczas tej pracy można zobaczyć w Kościele w Dzierzgowie na zorganizowanej przez Przedszkole wystawie. Dzieci zdobyły wiedzę oraz ciekawe umiejętności, które pozwolą im pamiętać jak wspaniała może być ich mała ojczyzna. Za taką możliwość Przedszkole Samorządowe serdecznie dziękuje księdzu proboszczowi Krzysztofowi Szumigraj oraz niesamowitym paniom z PLENEROWNI i wszystkim życzliwym takim projektom.

 

 

Krystyna Wojciechowska


W radkowskim „Stumilowym Lesie”

18.10.2017

10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. O tej ważnej dacie nie zapomniały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Radkowie.            

W październiku najmłodsi wraz z nauczycielami i rodzicami odwiedzili las w pobliżu leśniczówki i PZU Trasy Zdrowia. Śpiew ptaków, piękno kolorowych, jesiennych liści oraz świeże powietrze zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Do tego wymarzona niemalże letnia
 pogoda  stworzyły idealną atmosferę do podziwiania piękna przyrody. Oprócz korzystania z wszelkich walorów tego miejsca, wycieczka miała także charakter dydaktyczny. Wszystko dlatego, że na miejscu pojawił się miejscowy leśniczy– Pan Rajmund Turski. Z dużym zaangażowaniem opowiadał   przedszkolakom o roślinach i zwierzętach, które można spotkać w tym oraz naszych okolicznych lasach. Pokazywał jak  można chronić naturę, a także o znaczeniu tego miejsca dla człowieka. Dzieci dowiedziały się skąd się bierze i jak długo rośnie las , co to jest szkółka leśna, oglądały młodnik i uczyły się rozpoznawania gatunków drzew.  Pan leśniczy  wspomniał również, że wczesną wiosną w tym radkowskim lesie można spotkać ptaka charakterystycznego dla naszej ojczyzny– orła. Poza tym przybliżył dzieciom na czym polega i jak wygląda jego praca. Przedszkolaki z zaciekawieniem oraz zaskoczeniem słuchały wszystkich informacji.
W podziękowaniu najmłodsi wręczyli „Strażnikowi Lasu” własnoręcznie wykonaną laurkę i symboliczne drzewo. Po tym spotkaniu można było zjeść kiełbaskę z ogniska oraz pobawić się na świeżym powietrzu. Ta jesienna wycieczka uświadomiła dzieciom jak ważna jest ochrona przyrody i do czego jest potrzebny las . Mamy nadzieję, że na długo ją zapamiętają, że będą prawdziwymi przyjaciółmi roślin i zwierząt. Jesteśmy pewni, że ta nauka nie pójdzie w las.
 

 


Projekt Statutu Przedszkola Samorządowego w Radkowie do pobrania:

Statut_Przedszkola_Samorządowego_w_Radkowie.pdf

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.